Materiāli

PLA

Ļoti plaši izmantota plastmasa, visbiežāk izmanto, kad būtiskākais ir izskats. Parasti tiek izmantots dažādos interjera priekšmetos, vai, piemēram, dažādas kastītes, figūriņas, detaļas. Praktiski viss, ko var izmantot telpās un daļēji ārpus, un kam nav saskares ar siltiem/karstiem objektiem.

Plusi:
+ viegli un ātri izdrukāt
+ izturīgs (ciets)
+ plašs krāsu klāsts (ieskaitot variācijas spīdīgs, metālisks, ar spīdumiem, marmora un koka imitācija utt)
+ viegli apstrādājams (var slīpēt, krāsot, utt)

Mīnusi:
– vāja termo izturība. Sāk deformēties pie ~ +60C
– viduvēja UV noturība (ar laiku saulē izbalē)

Piezīmes:
* deformācija pie +60C ir pēc materiāla dokumentācijas, kad sākas struktūras izmaiņas. Vasarā atstājot mašīnas salonā vai tumšas krāsas detaļu saulē, var gadīties pārsteigumi.

PETG

Ļoti līdzīgs materiāls PET pudelēm. Izturīgs. Ne tik ciets kā PLA, bet mazliet elastīgāks. Lielāka siltumnoturība. Parasti tiek izmantots dažādās praktiska pielietojuma lietās, kad izturība ir svarīgāka par izskatu.

Plusi:
+ izturīgs, piemērots praktiskām detaļām
+ izdrukāt ir salīdzinoši viegli
+ ir piejamas caurspīdīgas krāsas.
+ salīdzinoši augsta termoizturība . Sāk deformēties pie +80C
+ laba UV noturība (saulē nebalē / balē ļoti lēni)

Mīnusi
– grūti izdrukāt mazas / ļoti niansētas detaļas
– grūti apstrādāt (salīmēt, krāsot)

Piezīmes:
* tāpat kā PLA piemērā, deformācija pie +80C ir pēc dokumentācijas. Reāla deformācija ir pie augstākām temperatūrām. Tas gan nenozīmē, ka ilgstoši var turēt karstumā.
*atšķirībā no PLA, kuri arī dažreiz ir caurspīdīgi, PLA būs matēti caurspīdīgs, PETG būs skaidri caurspīdīgs. Tomēr šis caurspīdīgums būs atkarīgs no sienu biezuma, kā arī caurspīdīga materiāla gadījumā. būs redzama detaļas iekšpuses. Atkarībā no vajadzības, tas var būt gan pluss, gan mīnuss.
*atkarībā no drukāšanas temperatūras, var pamainīties krāsas tonis. Arī šis, atkarībā no vajadzības, var būt gan pluss, gan mīnuss.

SILK

Silk ir PLA paveids, kurš izceļas ar īpašu spīdumu. Ir pieejami arī PLA “metallic” un “glossy” versijas, tomēr silk ir īpaši spīdīgi.

Šim materiālam nav konkrētas specifikācijas.
Lai arī šis skaitās PLA paveids, tā ražotāja materiāli, ar ko es drukāju, pēc fiziskajiem parametriem ir tuvāki PETG nekā PLA.

ASA

Viens no izturīgākajiem “vienkāršajiem” materiāliem. Mājas apstākļos drukāt nav ieteicams. Burtiņš S nosaukumā apzīmē stirolu – vielu, kas drukājot rada specifisku aromātu (daži saka ka smird, daži – ka smaržo, bet jebkurā gadījumā – nav veselīgi). Šis ir populārā ABS aizstājējs. Lai arī ražotāji reklamē, ka šo materiālu var izdrukāt ar vaļējo printeri, praksē tas man nav izdevies 🙂 Tāpēc šis tiek drukāts printerī ar korpusu, ideāli ja ar HEPA filtru vai vismaz vēdinamu telpu.

Plusi:
+ ļoti izturīgs
+ laba termoizturība (100C+)
+ ķīmiskā noturība

Mīnusi:
-maza krāsu izvēle
-dārgāks
-grūtāk izdrukāt
-jādruka lēnāk, ar minimālu dzesēšanu, tāpēc drukājas ilgāk.

FLEX / TPU / TPE

Elastīgie materiāli. Arī šiem nav konkrētas specifikācijas, katram ražotājam tie ir citādi.
Visbiežāk sastopamais ir TPU (termopoliuretāns).
Mīkstumu/elastīgumu parasti norada ar Shore skalas vērību.
Lai drukātu šādu materiālu, vajag Direct Drive printera galvu – mehānisms, kas pa tiešo iespiež materiālu spauslā. Lētākajiem printeriem parasti ir Bowden mehānisms – motors un zobratiņi sānos un materiāls pa caurulīti tiek padots uz sprauslu. Ar šādu printeri parasti var izdukāt tikai mazāk elastīgus materiālus, un tos pašus – ļoti lēni. Ļoti mīkstos – pat ar direct drive ir jāpacenšas ar pareizu regulāciju.

Carbon / Nylon

Karbona un neilona materiāli ir ļoti izturīgi, tajos ir oglekļa vai neilona šķiedras (parasti tiek norādīts cik procenti no materiāla ir konkrētā materiāla.
Šos materiālus izdrukāt parasti uz standarta mājas printeriem nevar – tie parasti tiek drukāti ar ~300 grādiem sprauslai un virs 100 grādiem pamatnei, ir jākontrolē apkārtējā temperatūra (printerim kā minimums ir jābūt korpusā), kā arī drukāts tiek ar rūdīta tērauda vai vēl izturīgāka materiāla sprauslām. Parastās misiņa sprauslas šādi materiāli vienkārši sagrauž.